Mesjańska Walka O Prawo Do Alijah

W czerwcu 2009 roku, troje Żydów Mesjańskich złożyło petycje do Sądu Najwyższego, domagając się od Agencji Żydowskiej uznania ich prawa do emigracji. Prawo do osiedlenia się w Izraelu gwarantuje wszystkim Żydom tzw. Prawo Powrotu (ang. Law of Return, heb.  חוק השבות  – Hok Ha Szwut). Niestety, pośród wszystkich odłamów Judaizmu, tylko Żydzi Mesjańscy napotykają w tej kwestii największe trudności.

Owa trójka petentów, to Amerykanin żydowskiego pochodzenia, John Christopher z Kalifornii oraz pochodzący z Wielkiej Brytanii, Nina i Kevin Ayres. Jak podaje izraelska gazeta Haaretz, wszyscy troje opierali swoją petycję na dokumentach poświadczających, że ich dziadkowie byli Żydami. W swojej petycji, przedłożonej sądowi za pośrednictwem adwokata Michael’a Decker’a, stwierdzali, że fakt posiadania żydowskich przodków w pełni kwalifikuje ich do emigracji do Izraela, zgodnie z tzw. Prawem Powrotu, niezależnie od ich przynależności religijnej. Oświadczyli również, iż utrudnianie im skorzystania z tego prawa jest nielegalne i świadczy o dyskryminacji.

Jak podaje gazeta Haaretz:  „Składający petycję należą do szeroko znanej sekty Żydów Mesjańskich, która jest ruchem religijnym różniącym się od Chrześcijaństwa i Judaizmu, ponieważ łączy w sobie elementy obydwu tworząc odrębną wiarę.”

Prawo Powrotu pozwala Żydom oraz ich małżonkom ubiegać się o izraelskie obywatelstwo. W sekcji 4a znajduje się zapis pochodzący z 1970 roku, który stanowi:  „Prawo dotyczące Żydów rozciąga się także na dzieci oraz wnuki Żyda, z wyjątkiem osoby, która będąc Żydem, dobrowolnie zmieniła swoją religię.” Trójka Żydów Mesjańskich przyznała otwarcie, iż nigdy wcześniej nie byli częścią religii żydowskiej, dlatego zapis o zmianie poglądów religijnych – dotyczący de facto tylko religijnych Żydów – ich nie dotyczy. 

Wiele żydowskich organizacji, jak i wielu pojedynczych Izraelitów jest wyjątkowo przeciwnych względem obecności Żydów Mesjańskich w Izraelu z powodu rzekomego prozelityzmu. Niektóre organizacje żydowskie podkreślają, że aktywna agitacja w kierunku wiary w Mesjasza Jeszua jest istotną częścią mesjańskiego ruchu.  „Obecna sytuacja wygląda w ten sposób, że nikt w Agencji Żydowskiej, a także w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Izraela nie chce zajmować się rozpatrywaniem podania o Alijah od kogoś, o kim wiadomo, że jest Żydem Mesjańskim, ponieważ nabawili się fobii względem tego ruchu religijnego.” – powiedział Decker, adwokat Christophera i małżeństwa Ayres.

 

Nie ma podstaw prawnych, aby odmówić emigracji

Adwokat naszej dzielnej trójki wierzących, Michael Decker, pracował dla firmy prawniczej Kaleba Meyers’a, który reprezentuje społeczność mesjańską w Izraelu.  „Kaleb zna się na tym bardzo dobrze, ponieważ ten przypadek jest podobny do jego: ojciec Kaleba jest Żydem, ale jego matka jest Amerykanką.” – powiedział Decker. W odpowiedzi na podobną petycję rozpatrywaną w 2008 roku, przedstawiciele władz Izraela przyznali przed sądem, że nie istnieją podstawy prawne, aby odmówić emigracji Żydom Mesjańskim pragnącym skorzystać z przywileju Prawa Powrotu.  „Pomimo tak jasno wyrażonego stanowiska, emigracja mesjańskich wierzących wciąż napotyka na przeszkody. Fakt ten każe nam zastanowić się nad pytaniem, czy Izrael jest państwem rządzonym według prawa, czy też według postanowień Halachy?” – powiedział Decker i dodał, że nie jest istotne, czy jego klienci zamierzają prowadzić działalność misyjną w Izraelu, czy też nie:  „Istnieje obawa wśród społeczności żydowskiej w Izraelu, że przyjezdni mogą zmienić ich religię. Jeżeli prawodawcy chcieliby ustosunkować się do tego typu sentymentów i ustanowić szczególne przepisy w tym względzie, ja nie mam z tym żadnego problemu. Póki co jednak, obowiązujące prawo pozwala moim klientom powrócić do Izraela.”

John Christopher złożył swoją petycją w styczniu 2008 roku (około 18-stu miesięcy wcześniej) podczas swojego pobytu w Izraelu. Nina i jej mąż Kevin, który piastuje stanowisko Starszego Kierownika w jednej z wiodących, europejskich firm zajmujących się hodowlą kurczaków, złożyli swoje podanie w podobnym czasie, korzystając z pośrednictwa przedstawiciela Agencji Żydowskiej w Wielkiej Brytanii.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Izraela oraz Agencja Żydowska wprawdzie nie odrzuciły petycji, ale według Decker’a jest oczywiste, że zdecydowano się na przeciąganie sprawy w nieskończoność.  „Kiedy przyjrzałem się szczegółowo postępom w tej sprawie, musiałem najpierw przejść przez biurokratyczne piekło, na końcu którego dowiedziałem się, że petycje moich klientów nie zostały zaksięgowane. Ja jednak posiadałem potwierdzenia i dokumenty poświadczające zaksięgowanie.”

Michael Jankelowitz, przedstawiciel prasowy Agencji Żydowskiej powiedział, że jego organizacja  „ułatwia emigrację do Izraela wszystkim, którzy są odpowiedni aby dokonać alijah zgodnie z Hok Ha Szwut (Prawem Powrotu) i zgodnie z pozostałymi prawami obowiązującymi w państwie Izrael.” Jankelowitz dodał, że Agencja Żydowska nie będzie komentować poszczególnych przypadków, które są rozpatrywane przez sąd. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych natomiast nie udzieliło żadnej odpowiedzi w sprawie petycji złożonej przez Żydów Mesjańskich.

Żydzi Mesjańscy przez lata bez przeszkód powracali do Izraela korzystając z Prawa Powrotu i ukrywali w tym celu swoje religijne przekonania. W obecnych czasach Żydzi Mesjańscy są już zmęczeni ciągłym udawaniem i w coraz większej liczbie przypadków, sięgają po środki prawne nie wstydząc się swoich przekonań, i głośno przyznając się do swojej wiary. Ostatnio Żydzi Mesjańscy otwarcie zadają pytania dotyczące Alijah. Jedno z takich pytań zamieszczonych na jednej z prawniczych stron internetowych brzmiało:  „Jesteśmy Żydami Mesjańskimi i chcielibyśmy dokonać Alijah. Jak bardzo trudne to będzie w naszym przypadku?” Jeden z czołowych prawników, Maurice Singer, który przez lata piastował stanowisko Starszego Konsultanta ds. Alijah wewnątrz Agencji Żydowskiej, tak odpowiedział na to pytanie:

„Z przeprowadzonych analiz prawnych, które otrzymałem, doszedłem do wniosku, że istnieją dwie różne interpretacje znaczenia określenia ‘Żydzi Mesjańscy’. Jedna interpretacja określa tym mianem ludzi, którzy urodzili się Żydami i przyjęli Jezusa jako Mesjasza oraz podążają za naukami Nowego i Starego Testamentu. Druga interpretacja określa ludzi, którzy nie urodzili się Żydami, ale wspierają żydowską religię i wierzą w oba Testamenty. Biorąc pod uwagę osoby określone w pierwszej interpretacji, mają one prawo do dokonania Alijah zgodnie z Hok Ha Szwut (Prawem Powrotu). Osoby określone w drugim przypadku nie kwalifikują się do dokonania Alijah.”

[Źródło:  www.haaretz.com ; www.joelchernoff.wordpress.com ; Tłumaczenie własne z języka angielskiego]

Artykuł Przygotował:  Bartek Świerczek