Rabin Paul Cohen z miasteczka Pahrump

Miasteczko Pahrump w amerykańskim stanie Newada liczy sobie około 25,000 mieszkańców. Miejsce zasiedlone pierwotnie przez indiańskie plemię Szoszonów, zostało końcem XIX-ego wieku zajęte przez amerykańskich osadników. Dzisiaj znajduje się tam małe, mesjańskie zgromadzenie, którego rabin przez połowę swojego życia był Chrześcijaninem.

  Na zdjęciu: Rabin Paul Cohen (po prawej) podczas święta Chanuki w roku żydowskim 5770

Mała mesjańska kongregacja o nazwie Jakin B’racha Messianic Fellowship, celebrowała po raz pierwszy święto Chanuki pod przewodnictwem swojego nowo ordynowanego rabina, Paul’a Cohen’a. Ze względu na tymczasowy brak własnego lokum, uroczystość odbyła się w budynku chrześcijańskiego kościoła o nazwie Four Square Christian Church, z przystrojoną, bożonarodzeniową choinką w kącie kaplicy. Pomimo obecności chrześcijańskich emblematów, Żydzi Mesjańscy przystroili kaplicę w żydowskie symbole: Gwiazdę Dawida, Hanukiję, Szabatowe świece, Menorę oraz ustawili zwój Tory na podium tuż za mównicą.

„Jeżeli dobrze się orientuję – powiedział rabin Cohen – jesteśmy jedynym mesjańskim zgromadzeniem w Nye County, a ponieważ jesteśmy zgromadzeniem Żydów Mesjańskich, różnimy się od pozostałych Żydów tylko tym, iż uważamy Jezusa za Mesjasza. Innymi słowy, jesteśmy uczniami Jeszua, które jest hebrajskim odpowiednikiem imienia Jezus. Dla wielu Chrześcijan i ludzi niewtajemniczonych to wszystko może wydawać się jednym wielkim zaprzeczeniem, gdyż ludzie wciąż mają trudność z utożsamianiem Żydów z wiarą w Jeszua, ale na całym świecie istnieje już około 500 judeo-mesjańskich kongregacji, skupiających zarówno Żydów jak i ludzi z pozostałych narodów (goim). Nasza kongregacja nazywa się Jakin B’racha, co można przetłumaczyć jako: ‘On ustanowi swoje błogosławieństwo’.”

Jak to wszystko się rozpoczęło? Kiedy Paul Cohen miał 8 lat, zmarł jego ojciec i cała rodzina powoli wtopiła się w kulturę chrześcijańską. Po swojej Bar-Mitzvah, Paul – jak sam mówi – schował swój Talit do szafy i całkowicie odszedł od Judaizmu. Przez nastepne 20 lat chodził każdej niedzieli do chrześcijańskiej wspólnoty Four Square Christian Church. Paul Cohen wspomina:

„Jakieś osiem lat temu, bardzo wyraźnie poczułem, że powinienem wyciągnąć z szafy mój stary Talit i znowu powrócić do Judazimu, do wiary moich ojców. Stało się tak ponieważ krok po kroku, przez te wszystkie lata, słuchałem kazań chrześcijańskich pastorów, którzy w swoich przemówieniach coraz bardziej oddalali się od żydowskiej natury Mesjasza Jeszua. Natomiast wiara w Jeszua jako obiecanego Mesjasza wypływa z Judaizmu w sposób naturalny. Jeszua był Żydem, był wychowywany w kulturze żydowskiej, był religijnym Żydem, uczył wszystkich przestrzegania Tory i przestrzegania Prawa Bożego, umarł śmiercią, którą Rzymianie stosowali wobec największych zbrodniarzy i Żydów, i w końcu jednym z głównym powodem jego przyjścia na świat, było nauczanie narodu żydowskiego. Na dodatek wszyscy jego uczniowie i apostołowie również byli Żydami, i możemy ich dzisiaj nazwać Mesjańskimi Żydami.”

„Wielu członków kongregacji nie posiada żydowskiego pochodzenia, a poza tym wielu z tych, którzy przychodzą na Szabatnie modlitwy, to Żydzi, którzy nie wierzą w Jezusa. Obecne nasze miejsce spotkań (ze względu na obecność chrześcijańskich emblematów) wzbudza pewne kontrowersje i nie przyciąga zbyt wielu Żydów. Jesteśmy w trakcie poszukiwania miejsca, które moglibyśmy uczynić naszym własnym ośrodkiem spotkań. Chciałbym tutaj podziękować Kościołowi Four Square Gospel Church za wynajęcie nam tej kaplicy. Wiąże się z tym jednak pewien problem, gdyż jakby na to nie spojrzeć, jest to jednak chrześcijańska kaplica. Jak już wspomniałem, to właśnie jest największą przeszkodą dla Żydów, którzy chcieliby przyjść na nasze spotkania.”

Kongregacja Jakin B’racha ma charakter konserwatywny, to znaczy liturgia i sposób wyrażania swojej wiary czerpie z Judaizmu Konserwatywnego, ale podczas spotkań rzecz jasna czytana jest także Brit Chadasza (czyli Nowy Testament). Kongregacja celebruje wszystkie święta żydowskie i organizuje żydowskie wesela oraz pogrzeby. Paul Cohen pełni także funkcję rabina-kapelana w wojskowej bazie sił powietrznych Nellis, gdzie sprawuje duchową opiekę nad 60-cioma żołnierzami. Cohen powiedział w wywiadzie, że ponieważ celebruje Chanukę, nie będzie celebrował Bożego Narodzenia, chociaż jego żona nadal jest Chrześcijanką. Cohen powiedział:  „To jest absolutnie powszechne pytanie, które zada niemal każdy nie-żydowski wierzący: ‘A więc jesteś Mesjańskim Żydem, który wierzy w Jezusa Chrystusa? Dlaczego więc nie jesteś Chrześcijaninem?’ Po pierwsze, chrześcijański kościół utracił ten ważny kontekst życia Jeszua, w którym On żył, w którym się urodził, i w którym umarł. Ja wielbię Jeszua nosząc strój, który nosił Jeszua, używając żydowskiego języka i żydowskich tradycji. Wielu ludzi mówi: ‘Jeżeli wierzysz w Jezusa, powinieneś go wielbić tak jak to robią Chrześcijanie.’ Odpowiadam im zawsze, że tak właśnie robiłem przez wiele lat i nie znalazłem w tym nic z żydowskiego Jeszua, którego znam.”

[Źródło:  www.pahrumpvalleytimes.com ; Tłumaczenie własne z języka angielskiego]

Artykuł Przygotował:  Bartek Świerczek