Czy Prezydent Iranu Jest Ukrytym Żydem?

Mehdi Khazali, syn konserwatywnego, irańskiego Ajatollaha Abu Al-Kassam Khazali, napisał na swojej prywatnej stronie internetowej, iż dowiedział się o żydowskich korzeniach obecnego Prezydenta Iranu, Mahmud’a Ahmadinedżad’a. Khazali zatytułował swój artykuł: Żydzi w Iranie. Khazali pragnie ostatecznie ujawnić rolę Żydów w polityce i społeczeństwie Iranu. Czy te wszystkie rewelacje to tylko pogłoski, czy też stoją za nimi rzetelne fakty?

Khazali pisze w swoim artykule, że rodzina Prezydenta Iranu, zmieniła w przeszłości swoje nazwisko rodowe z Saburdżijan na Ahmadinedżad. Khazali podkreśla, że losy rodziny Saburdżijan z miasta Aradan, powinny zostać wnikliwie zbadane. Członkowie rodziny Ahmedinedżad, w wywiadzie dla brytyjskiej gazety The Guardian, potwierdzili fakt zmiany nazwiska, uzasadniając to powodami religijno-ekonomicznymi.

 
Czy Ahmadinedżad jest ukrytym Żydem?

Jak podaje gazeta The Guardian, rodzina Sabordżjan (gazeta stosuje inną wymowę nazwiska – przyp. tłum.) wynajmowała dwupiętrowy dom w mieście Aradan, zanim w latach 50-tych dwudziestego wieku, przeprowadziła się ostatecznie do Teheranu, w poszukiwaniu lepszego życia. Mahmud miał wtedy zaledwie roczek i był czwartym z siedmiorga dzieci. Razem ze zmianą miejsca zamieszkania, rodzina postanowiła zmienić nazwisko, co miało ogromne znaczenie społeczne. Nazwisko Sabordżjan wywodzi się z perskiego słowa Sabor – czyli farbiarz tkanin – który był niegdyś bardzo powszechnym zawodem w przemyśle dywanowym prowincji Semnan, gdzie leży miasto Aradan. Nazwisko Ahmadinedżad składa się natomiast z dwóch wyrazów:  Ahmad – co oznacza szlachetny, prawy oraz  Nedżad – czyli rasa. W wolnym tłumaczeniu, nazwisko Ahmadinedżad oznacza Szlachetną Rasę. W wywiadzie dla gazety The Guardian, syn jednego z kuzynów Prezydenta, Mehdi Szahhosseini, powiedział:

Przeprowadzanie się z wioski do wielkiego miasta było czymś powszechnym w tamtych czasach, i dlatego ludzie nie chcąc ujawniać swojego pochodzenia, zmieniali nazwisko. Niektórzy ludzie byli bardziej religijni i wybierali nazwisko, które to odzwierciedlało. Poza tym nigdy nie przypuszczaliśmy, ze on [Mahmud] zostanie Prezydentem. 

Khazali szuka dowodów żydostwa obecnego Prezydenta Iranu w pochodzeniu poprzedniego nazwiska jego rodziny, a także w obecnym nazwisku, które zostało wybrane dla swojego szczególnego znaczenia. Czy rodzina Mahmud’a uważała się za szlachetniejszą niż pozostałe rodziny Iranu? Czy mogło tak być, ponieważ powiedzmy… byli ukrytymi Żydami? Póki co, te wszystkie spekulacje to tylko domysły. Mehdi Khazali nie zamierza jednak porzucić swoich poszukiwań. Z pewnością jeszcze usłyszymy od tego autora w przyszłości.

[Źródło: www.rferl.org , www.guardian.co.uk ; Tłumaczenie własne z języka angielskiego]

Cały artykuł na temat Prezydenta Iranu znajdował się oryginalnie na prywatnej stronie Mehdi’ego Khazali i został napisany w języku Farsi. Artykuł jest aktualnie niedostępny. Wszystko wskazuje na to, iż po nagłośnieniu swoich domysłów, Mehdi Khazali zlikwidował swoją stronę lub przeniósł ją pod inną nazwą, na inny serwer. Ponieważ temat zdecydowanie nie został wyczerpany, będziemy nadal śledzić tę sprawę.  


Artykuł Przygotował:  Bartek Świerczek