Archeolodzy Odkopali Starożytny Nazaret

W poniedziałek, 21-szego grudnia, izraelscy archeolodzy odkryli w Nazarecie pozostałości budynków z pierwszego wieku naszej ery. Jest to dosłownie  ‘cios w żołądek’  dla wszystkich przeciwników Świętych Pism, którzy utrzymywali dotąd, że miasteczko Nazaret nie istniało jeszcze w czasach, kiedy Jeszua chodził po ziemi.

Głównym argumentem przeciwników istnienia Nazaretu, był brak wzmianki o tej miejscowości w pismach Józefa Flawiusza, a nawet w Talmudzie. Na niektórych forach internetowych można było przeczytać:  Filon z Aleksandrii, który dużo pisał, ani Jezusa ani Nazaretu nie wymienia. Józef Flawiusz o Nazarecie nic nie napisał pomimo, że opisuje Galileę i wymienia 45 miast i wiosek z tego terenu. Gdyby istniało miasto Nazaret, jaki by miał powód Józef aby go przemilczeć? To samo pisarze rzymscy: Pliniusz, Tacyt i pozostali. Nikt o żadnym Nazarecie nie słyszał. Datowany na około setny rok n.e. list Klemensa Rzymskiego też o Nazarecie nie wspomina. [http://biblia.webd.pl]. Także słynny, anty-religijny portal internetowy Racjonalista.pl, zamieścił na swoich stronach następującą wzmiankę:  Nie wymieniona w Starym Testamencie osada mogła powstać już po zdobyciu Kanaanu przez Jozuego (ks. Jozuego 19:10-16 szczegółowo opisująca dzielnicę Zebulona, nie wspomina o Nazarecie), Józef Flawiusz wymienia 45 miast w Galilei a Talmud 63, nie ma jednak wśród nich Nazaretu. [ www.racjonalista.pl/kk.php/s,274]. Na dodatek wykopaliska archeologiczne prowadzone w okolicach dzisiejszego Nazaretu, nigdy wcześniej nie potwierdziły istnienia starożytnej, żydowskiej osady w tym miejscu.

Pomimo wielowiekowego sceptycyzmu, nareszcie nastąpił przełom. Izraelscy archeolodzy pod przewodnictwem pani dyrektor Jardeny Alexandre z Izraelskiego Instytutu ds. Starożytności (ang. Israel Antiquities Authority), odkopali pozostałości ludzkich osiedli datowanych na pierwszy wiek n.e. Natrafiono także na stare grobowce ukryte w pobliskich jaskiniach. Opierając się na znalezionych dowodach, archeolodzy ocenili wielkość osady i liczbę istniejących domów. Osada Nazaret zajmowała powierzchnię około 4 akrów, na której mieściło się około 50 domów.

To miejsce było ewidentnie zamieszkane przez bardzo skromnych Żydów, którzy używali pobliskich grot jako kamuflażu i miejsca schronienia przed Rzymianami – powiedziała Jardena Alexandre, dyrektor wykopalisk. Pani Alexandre dodała na temat odkopanych szczątków jednego z domostw:  W oparciu o kawałki ceramiki i kredy znalezione na miejscu, mogę ocenić, iż mieszkała tutaj bardzo prosta, żydowska rodzina. Oczywiście nie zaprzeczam, że to miejsce mogło być znane Jezusowi i jego rówieśnikom z tamtych czasów. Młody Jezus mógł bawić się wokół tych domów ze swoimi kuzynami i przyjaciółmi – powiedziała pani Alexandre – to po prostu logiczna sugestia. Również  proboszcz pobliskiej Bazyliki Zwiastowania, o. Jack Karam powiedział z zadowoleniem na wieść o rezultacie wykopalisk:  Powiadają, że jeżeli ludzie milczą, to kamienie wołać będą. Trudno w tym miejscu nie przyznać trafności jego wypowiedzi, ponieważ odkopane kamienie  ‘wołają’  głośniej niż wszyscy historycy starożytności razem wzięci. Ksiądz Jack Karam dodał:  Odnalezienie tego miejsca akurat w tym czasie, i w tym okresie, jest bardzo interesujące, szczególnie dla mnie jako Chrześcijanina. Dla mnie jest to wspaniały podarunek.

                       

                              

Pani Jardena Alexandre powiedziała również, że pierwsze ślady ludzkiej osady zostały znalezione w tym miejscu przez robotników budowlanych, podczas letnich prac konstrukcyjnych, natomiast dopiero w tym miesiącu (w grudniu) okazało się, że ruiny osady liczą sobie ponad 2,000 lat. Robotnicy natrafili na starożytne ruiny zupełnie przez przypadek, rozkopując plac należący wcześniej do klasztoru, aby zrobić miejsce dla mającego powstać tutaj nowego, chrześcijańskiego centrum. Niestety, brak odpowiedniej przestrzeni, a także widoczna gęstość zaludnienia osady, jest niewielką przeszkodą w prowadzeniu dalszych prac wykopaliskowych. Izraelscy archeolodzy prawdopodobnie nie podejmą się już dodatkowych badań. Ruiny osady zostaną zabezpieczone i staną się częścią mającego tutaj powstać Międzynarodowego Centrum Chrześcijańskiego, ufundowanego przez Francuską Grupę Rzymsko-Katolicką. Z pewnością wkrótce będzie można zwiedzać ruiny.

Szczegóły na temat znaleziska

Znaleziona kreda jest typowa dla żydowskich mieszkańców Galilei, ponieważ w tamtych czasach Żydzi używali kredy do oczyszczania żywności i wody. Znalezione fragmenty ceramiki zostały datowane na okres pomiędzy rokiem 100 p.n.e i rokiem 100 n.e. (czyli późny okres hellenistyczny i wczesny okres rzymski). Aby mieć całkowitą pewność, archeolodzy porównywali znalezione przedmioty z artefaktami znalezionymi w innych częściach Galilei, a pochodzącymi z tego samego okresu. Brak fragmentów szklanych naczyń, których faktycznie nie znaleziono wśród ruin, świadczy o prostocie i biedzie mieszkańców osady Nazaret. Archeolodzy nie zdołali jak na razie odpowiedzieć na pytanie, czy mieszkańcy Nazaretu byli handlarzami, czy może tylko prostymi rolnikami.

[Źródło:  www.foxnews.com ; www.guardian.co.uk ; Tłumaczenie własne z języka angielskiego]

Artykuł Przygotował:  Bartek Świerczek