Mein Kampf  według Muftiego

Jednym z najważniejszych Arabów  w Palestynie, za czasów Hitlera w Europie, był niesławny Mufti Jerozolimy o imieniu Hadż Amin Al-Husseini (po arabsku:  محمد أمين الحسيني  ).  Husseini urodził się w 1893 roku w Jerozolimie. Niedługo po skończeniu 21-ego roku życia, zaciągnął się do otomańskiej armii i walczył w Pierwszej Wojnie Światowej. Sam fakt mianowania tego człowieka Muftim Jerozolimy był bardzo kontrowersyjny w tamtych czasach, jako że skrajnie nacjonalistyczne poglądy Husseiniego uczyniły go w krótkim czasie główną postacią na scenie palestyńskiego nacjonalizmu wśród muzułmanów.

Husseini został Muftim w 1921 roku z nadania Brytyjczyków, a właściwie brytyjskiego Żyda, Herberta Samuela, który był pierwszym wysokim komisarzem nad obszarem Palestyny. To rzeczywiście ironia losu, iż najbardziej zagorzały, arabski anty-semita, otrzymał stanowisko Muftiego od Żyda.  Ale na tym nie koniec. Na rok przed otrzymaniem urzędu, Husseini podburzał Arabów i był inicjatorem anty-żydowskich rozruchów w 1920 roku, za co został aresztowany i skazany na 10 lat więzienia. Nie odsiedział jednak ani jednego roku, ponieważ zdołał uciec do Transjordanii, a niedługo potem otrzymał amnestię od samego wysokiego komisarza Palestyny, Herberta Samuela. Husseini zdołał wmówić komisarzowi, że z jego pomocą będzie on w stanie zaprowadzić w Palestynie ład i porządek. Aby nie być gołosłownym, Husseini użył swoich wpływów i uspokoił kolejne rozruchy w 1921 roku, co ostatecznie przekonało Samuela. W tym samym roku Husseini otrzymał stanowisko.

Kiedy żydowska migracja do Palestyny przybrała na sile, Husseini, wykorzystując swoją pozycję w regionie, pomagał w organizowaniu krwawych pogromów przeciw ludności żydowskiej. Dwa najsłynniejsze arabskie rozruchy miały miejsce  w 1929 i 1936 roku.

Mufti się bogaci

Złoto wasze i srebro wasze pordzewiało, a rdza ich będzie na świadectwo przeciwko wam i pożre ciała wasze jako ogień; zgromadziliście skarb na ostatnie dni [List Jakuba  5:3 ; Biblia Gdańska]

Jednym z najbardziej udanych projektów Muftiego, była renowacja Meczetu Skały i Meczetu Al-Aksa. Z pieniędzy zebranych z Indii oraz niektórych arabskich krajów, kopuła meczetu skały została pokryta złotem. Teraz Meczet Skały w dotąd niezauważanej przez Arabów Jerozolimie, zrobił wrażenie w islamskim świecie. Podobnie status Muftiego podniósł się znacznie w oczach jego współwyznawców i Husseini zyskał rangę poważanego lidera.  Stracił ostatecznie swoje stanowisko, zdymisjonowany przez władze brytyjskie za organizowanie anty-żydowskich rozruchów w 1936 roku. Nie mogąc pozostać w Palestynie, kontynuował swoją politykę przebywając poza granicami kraju. Podczas drugiej wojny światowej, Mufti był aktywnym organizatorem akcji wśród muzułmanów, których celem było zapewnienie pomocy i wsparcia dla faszystowskich Niemiec. W końcu, w listopadzie 1941 roku przyjechał do Niemiec i odbył osobiste spotkanie nie tylko z samym Adolfem Hitlerem, ale również z Heinrich’em Himmler’em i Joachim’em Ribbentrop’em.  Husseini chciał ich przekonać, aby misję mordowania Żydów kontynuowano również w świecie arabskim.

                  
Hadż Amin Al-Husseini                  Podczas spotkania z Hitlerem w 1941 roku

Podczas spotkania z Hitlerem, Mufti zapewniał, iż Żydzi są jego największymi wrogami, i że prosi o wsparcie w uznaniu nielegalności istnienia żydowskich osiedli w Palestynie, a także pomocy w rozwiązaniu ‘kwestii żydowskiej’ w każdym kraju arabskim, gdzie zamieszkują Żydzi. Ku zaskoczeniu Husseiniego, Hitler nie odpowiedział na  prośbę Muftiego i dyplomatycznie odmówił udzielenia wsparcia Arabom, tłumacząc, że czas jeszcze nie jest właściwy. Pomimo odmowy oficjalnej współpracy, Hitler wyraził solidarność i sympatię wobec narodów arabskich.
Poniżej przedstawiam fragment autentycznej przemowy Muftiego, która miała miejsce podczas spotkania z Hitlerem:

Dziękuję za sympatię, która on (Hitler) zawsze okazywał Arabom, a szczególnie palestyńskiej sprawie, i co do której wyrażał się jasno w swoich publicznych mowach (…)  Arabowie są naturalnymi przyjaciółmi Niemiec, ponieważ mają tych samych wrogów co i Niemcy. Nazwijmy ich po imieniu: to Żydzi.

[Tłumaczenie z języka angielskiego]

Hitler odpowiedział:

Niemcy prowadzą bezkompromisową wojnę z Żydami. Częścią tego jest oczywiście opozycja wobec Żydów zamieszkałych w Palestynie (…)  Niemcy dostarczą pozytywnej i praktycznej pomocy Arabom, włączonym w tę samą walkę (…)  Zaprzysięgłym celem Niemiec jest zniszczenie elementu żydowskiego, zamieszkującego strefę arabską.

[Tłumaczenie z języka angielskiego]
{wmv}mufti{/wmv}

W 1945 roku, władze Jugosławii poszukiwały Muftiego  za jego udział w rekrutacji 20,000 muzułmańskich wolontariuszy dla jednostek SS. Muzułmańscy esesmani zostali później wykorzystani podczas akcji mordowania Żydów w Chorwacji i na Węgrzech. Mufti Husseini został uznany za zbrodniarza wojennego. W 1946 roku zdołał uciec z francuskiego więzienia i dalej kontynuował swoją walkę przeciwko Żydom, tym razem z terenów Kairu, a potem z Bejrutu.  W 1948 roku, po utworzeniu państwa żydowskiego, jego osoba zaczęła powoli tracić na znaczeniu, a zakres wpływów, które posiadał, zmniejszał się stopniowo. Hadż Amin Al-Husseini zmarł w Bejrucie w 1974 roku.

Jak miewa się Mufti obecnie?

Obecny Mufti Jerozolimy i Palestyny, Mohammad Husein, wezwał ostatnio świat arabski do przeciwstawienia się – jak to określił – zacieraniu palestyńskiej tożsamości w ziemi świętej.
Oburzenie Muftiego spowodowała niedawna decyzja izraelskiego Ministerstwa Edukacji  o wycofaniu z podręczników arabskiego słowa  Nakba , oznaczającego Katastrofę  i nawiązującego do wysiedlenia Arabów z ich domów w roku 1948.  Mufti sprzeciwił się także zmienianiu nazw miast, wiosek i ulic z arabskich na żydowskie. Uznał za niezgodne z prawem nazwanie Jerozolimy – Jeruszalaim, zamiast pozostawienia arabskiej nazwy Al-Kuds.
Husein złożył oświadczenie, w którym przynagla organizacje międzynarodowe i uniwersytety do wspierania Palestyńczyków w ich kampanii przeciwko – jak to wyraził – ‘rasistowskim akcjom przeciwko istnieniu i kulturze’. W swoim oświadczeniu zapytał:  ‘Czy Palestyńczycy nie mają prawa do swojej własnej historii?’, i czy izraelskiej okupacji wolno  ‘to wszystko sprzątnąć z powierzchni ziemi?’.

Obecny Mufti potępił również publikację fotografii byłego Muftiego Jerozolimy, Hadż Amin Al-Husseiniego, stojącego na zdjęciu obok Hitlera. Dodał, że to zdjęcie zostało opublikowane niezgodnie z kontekstem i wydawcy nie mieli nic innego na celu, jak tylko wzniecić nienawiść wobec Palestyńczyków. Winnym tego całego zamieszania, jest Minister Spraw Zagranicznych Izraela, Awigdor Lieberman, który w ramach sprzeciwu wobec palestyńskiej okupacji wschodniej Jerozolimy, nakazał rozesłać kopię zdjęcia do wszystkich ambasad Izraela na świecie. Jego posunięcie zaskoczyło niektórych izraelskich dyplomatów, którzy stwierdzili, że taki krok nie przyniesie raczej dobrych rezultatów. Gdyby tego było mało, amerykański Departament Stanu wystosował oficjalne zażalenie na ręce izraelskiego ambasadora w Stanach, Michael’a Oren’a, w sprawie planów budowy dwudziestu nowych apartamentów mieszkalnych na miejscu Starego Hotelu Pasterza w centrum wschodniej Jerozolimy. Budynek ten był bowiem swego czasu kwaterą główną Muftiego Jerozolimy, Al-Husseiniego i jego prominentnej rodziny.  Cała parcela, na której stał hotel, została w latach 80-tych wykupiona przez żydowskiego milionera, Irwing’a Moskovitz’a, który sprzyja prawicowym grupom osadników żydowskich. Należy dodać, iż nikt nie sprzeciwia się, kiedy Arab zamierza kupić mieszkanie w zachodniej Jerozolimie, do czego ma jak najbardziej pełne prawo. Kiedy jednak Żyd pragnie zamieszkać w Jerozolimie wschodniej, świat podnosi krzyk potępienia. Musimy sobie także uświadomić w tym miejscu, iż większość Palestyńczyków zamieszkałych w Jerozolimie posiada prawny status rezydentów, nie posiadając izraelskiego obywatelstwa.

Nawiasem mówiąc, szkoda że Mufti Jerozolimy nie umie czytać po polsku, gdyż w tym tygodniu powinien koniecznie odwiedzić witrynę Wspólnoty Mesjańskiej i zapoznać się nieco głębiej z życiorysem swojego sławnego poprzednika.  Obecnemu Muftiemu – jak sam podkreślił w swoich wyrazach żalu – zależy przecież na podtrzymywaniu pamięci o historii swojego narodu.  W niniejszym artykule wyszliśmy panu Huseinowi naprzeciw.

Artykuł przygotował:  Bartek Świerczek